ТУБЕРКУЛЬОЗ: МІФИ ТА РЕАЛЬНІСТЬ
В Україні існує проблема пізнього та недостатнього виявлення туберкульозу внаслідок упереджень та хибних уявлень про хворобу – вони перешкоджають своєчасному виявленню захворювання та його ефективного лікування, а також виокремлюють, таврують і упереджено ставляться до людей, які з цим зіткнулися.
Спираючись на принципи сучасної доказової медицини спростовуємо типові міфи про туберкульоз (далі – ТБ).
Міф 1. Туберкульозом можна заразитися, якщо користуєшся книгами, предметами побуту, іншими речами хворого, споживаєш їжу, яку приготував або продавав хворий, або через користування спільним посудом.
Насправді: Основний шлях передачі туберкульозу – повітряний (іншими словами, аерогенний, аерозольний). Інфікування відбувається під час кашлю, чхання, розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз і виділяє мікобактерії ТБ. Ризик інфікування залежить від тривалості й інтенсивності контакту, кількості бактерій, які вдихає здорова людина, а також від стану її імунної системи. Тому люди з ослабленим імунітетом, і люди, які тривалий час перебувають в одному приміщенні з людиною з ТБ, мають вищий ризик захворіти.
ТУБЕРКУЛЬОЗ НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ ЧЕРЕЗ РУКОСТИСКАННЯ, ПРЕДМЕТИ ПОБУТУ, ПОЦІЛУНКИ, ВОДУ ТОЩО
Міф 2. Щоб не заразитися туберкульозом, потрібно частіше мити руки і прибирати у місцях перебування великої кількості людей із застосуванням дезінфекційних розчинів.
Насправді: Мити руки і прибирати дійсно необхідно, це допомагає запобігти багатьом хворобам. Але це не допоможе захиститись від ТБ – мікобактерія туберкульозу може витримати слабкі дезінфекційні засоби і виживає в сухих умовах протягом тижнів. Оскільки ТБ передається повітрям, єдиний спосіб знизити ризик інфікування – регулярне провітрювання. У закладах охорони здоров’я, де хворі на ТБ проходять лікування, додатково застосовують постійне ультрафіолетове опромінення повітря. Якщо у Вашому оточенні є людина, яка кашляє понад 2 тижні – краще делікатно порекомендувати їй звернутися до сімейного лікаря. Ще один момент – у будь-якому випадку спілкуватися з такою людиною краще на відкритому повітрі – там ТБ, як і інші інфекції дихальних шляхів, не передаються.
ТУБЕРКУЛЬОЗ НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ ПРИ СПІЛКУВАННІ НА ВІДКРИТОМУ ПОВІТРІ
Міф 3. На туберкульоз хворіти соромно, бо це хвороба людей з неправильним способом життя.
Насправді: Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке спричиняють мікобактерії туберкульозу. Заразитися може будь-яка людина за певних умов, незалежно від соціального статусу, віку чи стилю життя. Такі чинники, як-от: слабкий імунітет (ВІЛ-інфекція, злоякісні новоутворення, трансплантація органів або кісткового мозку тощо), хронічні захворювання (цукровий діабет, автоімунні хвороби та ін.) чи незадовільні житлові умови і тривалий близький контакт з хворим, який не отримує лікування, можуть підвищити ризик інфікування, але не є єдиною причиною. Тому туберкульоз – це така ж інфекційна хвороба, як і багато інших.
ЗАХВОРІТИ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ МОЖЕ ЛЮДИНА БУДЬ-ЯКОГО СОЦІАЛЬНОГО СТАТУСУ
Міф 4. Туберкульозом можна заразитися в громадському транспорті, кафе, супермаркеті.
Насправді: Туберкульоз не так швидко передається, як інші інфекції. Зазвичай заражаються люди, які проводять з хворим на туберкульоз легень тривалий час: приблизна межа – 8 годин щодня впродовж 3-х місяців до початку лікування. Тому на реальний ризик наражаються люди, які живуть або працюють з особою, яка кашляє тривалий час, але не обстежується на туберкульоз і не лікується. Зараз наявні надійні та швидкі методи лабораторної і радіологічної діагностики, всі вони доступні в Україні. Щоб ефективно застосовувати ці методи, необхідно вчасно запідозрити захворювання. Для цього сімейні лікарі проводять опитування щодо факторів ризику і симптомів, що можуть свідчити про туберкульоз (тривалий кашель, пітливість, тривале, навіть незначне, підвищення температури, слабкість, схуднення) під час звернення пацієнтів з будь-якого приводу. За результатами цього опитування людину можуть направити на радіологічне обстеження та аналізи. Вчасне виявлення – вищі шанси на одужання.
ПРИРОДНИЙ ПРОТИТУБЕРКУЛЬОЗНИЙ ІМУНИТЕТ ЗАПОБІГАЄ ЗАРАЖЕННЮ ЛЮДИНИ ЧЕРЕЗ КОНТАКТИ У ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ
Міф 5. Вакцинація проти туберкульозу погано переноситься – місце ін’єкції часто довго не загоюється. Навіщо вона, якщо вакциновані люди все одно хворіють.
Насправді: Вакцинація проти туберкульозу (БЦЖ), яку роблять на 3-5 день життя дитини за відсутності протипоказань, є однією з найбезпечніших. Ускладнення, переважна більшість з яких не потребує лікування, трапляються менше, ніж у 1% випадків. Як правило, в усіх дітей, яким зроблено вакцинацію БЦЖ, розвивається місцева реакція. Через 1-6 тижнів на місці щеплення утворюється невелика папула червоного кольору, що виступає над поверхнею шкіри. Вона загоюється через кілька тижнів. Потім через 6-12 тижнів на місці папули може утворитися невелика мокра виразка, що загоюється протягом 3-х місяців. Після чого залишиться невеликий рубчик. Нагноєння, утворення скоринки, що трохи кровить, а потім рубчика – нормальна реакція, що забезпечує утворення міцного імунітету.
На жаль вакцинація лише попереджає розвиток у немовлят і дітей молодшого віку важких форм ТБ. Але саме завдяки вакцині діти зараз хворіють на ТБ дуже рідко, у них практично немає тяжких випадків туберкульозу, від яких раніше помирали або ставали інвалідами: передусім, туберкульозного менінгіту, туберкульозу хребта. Громадяни старшого віку, мабуть, пам’ятають на вулицях людей з горбами або великими головами – здебільшого це були наслідки перенесеного в дитинстві туберкульозу, який на початку минулого століття називали сухотами. У наш час значна кількість дорослих людей вже інфікована туберкульозом і 90% з них ніколи не захворіє – природний протитуберкульозний імунітет дуже сильний.
В УКРАЇНІ МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ, ПОВ’ЯЗАНІ З ТУБЕРКУЛЬОМ – БЕЗОПЛАТНІ
Міф 6. Туберкульоз краще лікувати в стаціонарі: там є умови для ізоляції пацієнта, крім того, в уколах ліки краще засвоюються.
Насправді: Небезпеку становить лише людина з туберкульозом легень, яка кашляє і при цьому не лікується. Через декілька тижнів після початку курсу лікування, такий пацієнт не може нікого заразити, навіть якщо в його аналізах ще залишається збудник. Єдина умова – щоденний прийом ліків, призначених з урахуванням чутливості. Сучасне лікування ТБ це – плановий прийом лікарських препаратів під контролем медичного працівника пацієнтом, який перебуває вдома. Залежно від стану хворого й обставин його життя, він, або сам може приходити до лікувального закладу, або йому приносять ліки. Доцільність такої терапії обґрунтована певними фактами:
- пацієнт з ТБ, який акуратно якісно лікується, не потребує ізоляції;
- стан переважної більшості хворих, зазвичай, значно покращується через декілька тижнів лікування, тож необхідності у особливому спокої та догляді немає, людина може працювати впродовж курсу лікування, якщо це не викликає перевтоми;
- майже всі протитуберкульозні ліки краще приймати у пігулках; за необхідності ін’єкції роблять у пункті амбулаторного лікування;
- перенаселені лікарні створюють умови для «обміну» збудниками серед пацієнтів і загрожують набуванням стійкості до терапевтичних засобів;
- лікування туберкульозу тривале – від 6 до 20 місяців. Перебування у звичному оточенні, підтримка сім’ї та друзів, посильна робота та захоплення допомагають пацієнту пережити цей складний період.
Госпіталізація пацієнтів необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. В Україні вже з першого дня близько 70% людей з ТБ лікуються в амбулаторних умовах.
ТУБЕРКУЛЬОЗ МОЖНА ЛІКУВАТИ БЕЗ ГОСПІТАЛІЗАЦІЇ – ЦЕ БЕЗПЕЧНО ДЛЯ ІНШИХ
Міф 7. Якщо людина захворіла на туберкульоз – це назавжди.
Насправді: Сучасні інноваційні препарати є надзвичайно ефективними у боротьбі з ТБ. За умови дотримання всіх рекомендацій лікаря пацієнти, навіть з тяжкими формами ТБ, повністю одужують. Нині в Україні всі засоби вчасної діагностики туберкульозу й лікарські препарати для терапії різних форм захворювання доступні й безоплатні. Проте, якщо людина вживає ліки з перервами, або завчасно відмовляється від лікування, збудник стає «тренованим» до дії ліків – набуває медикаментозної стійкості. При такій формі захворювання лікування триватиме довше, і воно стає менш ефективним. Ба більше, така людина поширює малочутливі мікобактерії туберкульозу на своє оточення, тож близькі люди наражаються не просто на ризик хвороби, а на ризик розвитку найбільш несприятливої її форми.
ТУБЕРКУЛЬОЗ – ТИМЧАСОВА ХВОРОБА, А НЕ ПОЖИТТЄВИЙ ВИРОК
Міф 8. Лікування туберкульозу має побічні ефекти. Краще лікуватися народними методами.
Насправді: Так, лікування може призводити до побічних реакцій. Ці реакції потребуватимуть додаткового лікування, але за тяжкістю вони не можуть бути порівняні з ТБ. Єдине, що зробило туберкульоз виліковним – це спеціальні антибактеріальні препарати. Світова наука витрачає значні ресурси на пошук нових, більш ефективних лікарських засобів, які дозволять скоротити час лікування і матимуть менше сторонніх впливів. Усі «традиційні» засоби боротьби з ТБ (собачій чи борсучій жир, сушені комахи, трав’яні відвари тощо) люди застосовували у часи, коли не було дієвих антибіотиків для лікування захворювання. У такий спосіб намагалися компенсувати дефіцит необхідних для одужання харчових речовин – білків, мікро- і макроелементів. Але з плином часу туберкульоз все ж залишався смертельною недугою. Відтак нетрадиційні методи мало того, що не допомагають, а й можуть нашкодити здоров’ю. Тільки точне дотримання рекомендацій лікаря та регулярний прийом спеціальних препаратів є запорукою хворому стати здоровим.
На сьогодні в усіх регіонах України є необхідні препарати. Для людей з ТБ налагоджено безперервний процес лікування, що забезпечує його ефективність і одужання. Подолання ТБ в Україні та в світі залежить від кожного з нас, а наступні кроки можуть значно наблизити до мети:
- не поширюйте неправдиві твердження про туберкульоз;
- довіряйте лише перевіреним джерелам інформації;
- орієнтуйтеся на факти, засновані на принципах доказової медицини;
- підтримуйте, а не стигматизуйте людей, які хворіють на туберкульоз;
- сприяйте формуванню толерантного ставлення у суспільстві до людей з ТБ.
Переконані, що лише спільними зусиллями ми зможемо надалі утримувати медичний фронт, зберігати та захищати здоров’я української нації, наближаючи перемогу України.