Пірнівська сільська рада
Київська область, Вишгородський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Повінь та паводок: алгоритм дій населення

Дата: 14.04.2023 12:54
Кількість переглядів: 190

Фото без опису

Серед надзвичайних ситуацій природного походження на території України часто трапляються такі небезпечні гідрологічні явища як повені та паводки. При загрозі виникнення або раптового виникнення одного із цих явищ населенню необхідно дотримуватися чітких інструкцій та рекомендацій місцевих органів влади та фахівців екстремальних служб.

Повінь (водопілля) – фаза водного режиму річки, яка щороку повторюється в один і той самий період року, характеризується найбільшою водністю, високим і тривалим підйомом та спадом рівнів води у річці. Спостерігається у весняний період, коли сніг починає танути і рівень води у річках поступово піднімається.

Паводок – нетривале швидке підвищення водності річки, що утворюється під час інтенсивного танення снігу чи випадіння сильних дощів. На відміну від повені, паводки виникають нерегулярно.

Часто виникають в осінній та зимовий періоди, коли у верхів’ях річок починаються рясні дощі або відбувається інтенсивна відлига, які викликають швидке підняття рівнів води у низинах річок. Бувають як короткочасні, так і тривалі, що часто несуть з собою значні руйнування та призводять до людських жертв.

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ У ВИПАДКУ ЗАГРОЗИ ВИНИКНЕННЯ ПОВЕНІ, ПАВОДКА:

• Не панікуйте і не втрачайте самовладання.

• Сирени та переривчасті гудки підприємств та транспортних засобів – це сигнал “Увага всім!”

• Негайно ввімкніть радіоприймач або телевізор. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв’язку з вами. Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.

• Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування про місце збору мешканців для евакуації та готуйтеся до неї.

• Підготуйте документи, одяг, необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть усе у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті.

• Від’єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ, погасіть вогонь у печах.

• Перенесіть цінні речі та продукти харчування на верхні поверхи, горище або переставте на верхні полиці.

• Зачиніть усі вікна і двері, при необхідності забийте вікна та двері перших поверхів дошками або фанерою.

• Покладіть паливно-мастильні і токсичні речовини у надійне місце (не доступне для впливу води), щоб не викликати забруднення навколишнього середовища.

У ЗОНІ РАПТОВОГО ЗАТОПЛЕННЯ ПІД ЧАС ПОВЕНІ, ПАВОДКА:

• Не панікуйте і не втрачайте самовладання.

• Швидко підготуйте всі необхідні речі, зберіть триденний запас харчування, підготуйте аптечку на випадок якщо знадобиться перша медична допомога, заховайте у непромокальний пакет паспорт та інші документи.

• Якнайшвидше займіть найближчі безпечні підвищені місця, і будьте готові до евакуації по воді. Якщо це неможливо, підніміться на верхній поверх або горище будинку.

• При підйомі води слід забратися на дах, а при її різкому прибутті – на верх даху.

• Дітей та ослаблених людей прив’яжіть до себе або міцних частин даху. Забиратися на дерева, стовпи та сумнівної міцності будови не можна.

• Щоб привернути увагу рятувальників, постійно подавайте сигнал про своє місцеперебування: у світлий час доби можна повісити на високому місці біле або кольорове полотнище, а в нічний час подавати світлові сигнали.

• До прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах і дахах будівель та інших підвищених місцях.

• Самостійну евакуацію можна проводити тільки у разі потреби надання невідкладної медичної допомоги постраждалим, відсутності продуктів харчування, погіршення ситуації або втрати впевненості в отриманні сторонньої допомоги.

• Для самостійної евакуації бажано використовувати особисті човни або катери, плоти з колод та інших підручних матеріалів, не перевантажувати їх.

• Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, спробуйте знайти поблизу плаваючий предмет, яким можна скористатися для утримання на воді.

ПІСЛЯ ПОВЕНІ, ПАВОДКА:

• Слухайте радіо та дотримуйтесь інструкцій рятувальних служб. Надайте допомогу пораненим.

• Обережно обстежте будинок і перевірте, чи немає загрози його обвалення. Не відводьте всю воду відразу: (це може пошкодити фундамент) кожен день відводьте тільки близько третини загального обсягу води в будинку. Не живіть у будинку, де залишилася стояча вода.

• Не піднімайте температуру повітря в будинку вище +4°С, перш ніж буде відведена вся стояча вода. Очистіть будинок від усіх уламків і просочених водою предметів.

• Вимийте або обеззаразьте забруднений посуд і столові прилади, використовуючи для цього окріп або відбілювач (чайну ложку відбілювача на раковину, наповнену водою).

• При огляді внутрішніх кімнат не використовуйте сірники або свічки як джерело світла через небезпеку можливої присутності в повітрі побутового газу (для цього найкраще підійде електричний ліхтарик).

• Остерігайтеся первинних або провислих електричних проводів.

Пам’ятайте, що до перевірки фахівцями стану електричної мережі вмикати електроприлади категорично забороняється.

Носіть гумові чоботи. Переконайтеся в тому, що електричні кабелі не входять і не контактують з водою. У затоплених місцях негайно вимикайте електроживлення на розподільних щитах, якщо ви цього ще не зробили. Якщо підлога біля електрощитка волога, накрийте її сухою дошкою і ставайте на неї. Щоб відімкнути електрику, скористайтеся сухою палицею.

• Про пошкодження або руйнування водопровідних, газових і каналізаційних магістралей негайно повідомте у відповідні комунальні служби та організації.

• Не застосовуйте в їжу продукти харчування, що перебували у воді, до проведення перевірки санітарно-епідеміологічною службою та їх термічної обробки.

• Колодязі з питною водою, що потрапили в зону затоплення, необхідно осушити для їх подальшої дезінфекції.

Це основні заходи, про які потрібно знати людям, які проживають у зонах ризику можливого підтоплення внаслідок повені чи паводка.

За інформацією Вишгородського міжрайонного відділу

лабораторних досліджень Державної установи

«Київський обласний лабораторний центр МОЗ України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь